جشن بیلندانه
جشن بیلندانه
5 (100%) 1 vote[s]

جشن بیلندانه
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]

رابطه ی اکوتوریسم با جشن های باستانی. این قسمت: جشن بیلندانه :

جشن بومی و باستانی « بیلندانه» رسمی کهن در مناطق کردنشین بوده که همچون بسیاری از جشن های باستانی رو به فراموشی بود که خوشبختانه از۱۲ بهمن سال ۱۳۹۵ این جشن اصیل به همت فعالین فرهنگی و مدنی و اهالی فرهنگ دوست روستای بیوران سفلی از توابع شهرستان سردشت برگزار و زنده شد.

 

فسلفه ی برگزاری جشن بیلندانه:

در گذشته های دور که انسان ها در برابر طبیعت ضعیف بودند، در مناطق کوهستانی که با بارش برف  و سرما همراه بود در شدت سرما و برف زندگی عادی برای مردم عادی سخت و در برخی مواقع با خطر مرگ، بستن راه ها ،بیماری و مرگ همراه بوده است و ماه بهمن که در زبان کردی ریبندان می گوییم به معنی بسته شدن راه ها می باشد و و این واژه بیلندانه  به معنی گذاشتن بیل و به استقبال بهار رفتن است.

لذا جوانان روستایی در گذشته از شب چهاردهم بهمن به استقبال این جشن می رفتند و با خواندن شعر، آواز و انجام بازی های محلی شب را سپری می کردند، عده ای هم جمع شدن در در خانه ی ریش سفیدان و بزرگان روستا ،برنامه ریزی های لازم برای برگزاری مراسم روز پانزدهم بهمن را به بحث و گفتگو می پرداختند.

سپس جوانان پرشور و نشاط  در صبح پانزدهم بهمن با گردآوری چوب خشک و تدارکات برای برپایی جشن می پرداختند. در ظهر همان روز به رهبری پیردانای روستا مراسم آغاز می شد.

همکاری مردم و حس همدلی و روح همبستگی باعث شده تا بعد از سالها فراموشی این جشن کهن ، مردم به این جشن اصیل و شادی بخش بازگردند.

اما نحوه ی برپایی جشن به این شکل بود که گروهی برای مشغول برپایی آتش  بودند و دیگران به دنسال تهیه ی مواد اصیل این جشن می رفتند. در شروع هیزمها در وسط میدان اصلی روستا جمع می کردند وپاروی مخصوص برف روبی را مقابل آتش قرار داده و چهار عنصر گوشت، آب، نان و بلوط را هر کدام  بر روی چوبی آویزان می کردند و در چهار گوشه ی این آتش فروزان و شادی بخش قرار می دادند. که هر عنصر معنا و مفهوم خاصی داشت، گوشت به نشانه ی ازدیاد دام،آب به نشانه ی سالی پرآب ،نان به معنی افزایش رزق و روزی و بلوط به مفهوم افزایش محصولات جنگلی انتخاب می شد.

در آغاز این جشن یک سوارکار که در گذشته بهترین سوارکار روستا بود در اوج صلابت و سرعت در داخل روستا با اسبش می تاخت و با مشعلی که از روستا آورده، با شعله ور کردن هیزم ها جشن را شروع می کرد. با افروختن آتش اهالی روستا بخصوص جوانان به رقص کردی (هه لپه رکی) می پرداختند و این مراسم تا سوختن پارو، بیل در آتش ادامه می یافت.

بر طبق باور باستانی ،این پارو به هر کدام از عناصر که در چهار گوشه ی آتش قرار گرفته بود خم می شد نشانه ی ازدیاد آن نوع عنصر که محصول روستا هم بود تعبیر می شد. لباس های کردی  بخصوص که توسط کودکان و نوجوانان حاضر در جشن پوشیده می شد بر زیبایی و شادی بخش بودن  این جشن می افزود.

بیلندانه جشن باستانی است که ارتباط مستقیمی با شغل دامداری و کشاورزی روستاییان ،شغل غالب این مردمان در گذشته های دور دارد. زمان برگزاری این جشن مصادف با زمان تغییر اساسی آب وهوا و رهایی انسان باستانی از سختی های طبیعت سرد و برفی این روزگاران دارد. بیلندانه در معنی لغویش به معنای کنار گذاشتن بیل است  و مژده ای برای کشت محصولات کشاورزی  بوده است.

بیلندانه در حقیقت عید دورهمی منطبق بر طبیعت است که هم برف و آتش را همزمان در یکجا دارد. از کودک یکساله تا سالمند، فقیر وغنی در این جشن شرکت می کردند و این امر در پیوند نسلها و اقشار متفاوت جامعه کهن نقش داشته است.

هدف اصلی از این جشن شکرگزاری از ایزدبی همتا و بخشش عنوان کرد. شکرگزار ی از اینکه طبیعت سخت مناطق کوهستانی با همه سختی  و پربرفیش ، با کم شدن سوز و سرما و برف ، فرصت آغاز سالی جدید را نوید می دهد.

برخی از کارشناسان بر این باورند خاستگاه این جشن باستانی به حدود سه تا چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح در منطقه ی زاگرس بلوط پوش بر می گردد.در آن دوران زاگرس نشینان با زغال و چوب نیمه سوخته آغل و طویله خود را ضدعفونی می کردند و آتش بر پاکردن نمادی از این دوران تلقی می شود.

مضاف بر آن ، مردم عقیده داشته اند اگر بین افراد یا طایفه ای اختلاف یا قهر وجود داشت در طول زمان برگزاری ،این جشن دل را پاک می کنند ، لذا بزرگان روستا از این فرصت برای صلح و سازی مردم استفاده می کردند که این امر نیز به ارزش معنوی و روحانی این جشن افزوده است.

خود من که در طول ۴ سال گذشته در این جشن زیبا و  پر معنا شرکت کرده ام از نزدیک افزایش روح همدلی و همکاری و مهربانی در بین افراد شرکت کننده در این جشن دیده ام و هر سال  با شورو شوق بیشتر در انتظار برگزاری باشکوه تر آن در سال آینده بوده ام.

این جشن ها که به نحوی با آشنایی با فرهنگ اقوام پیوند دارد ، به گونه ی  زمینه ای برای تبادل فرهنگ تلقی و به نزدیک شدن مردم بومی و گردشگران منجر خواهم شد. حال که این جشن ها از غناو اصالت فرهنگی حکایت دارند فرصت و مجال خوبی برای گردشگران طبیعت گرا فراهم شده که ضمن استفاده از تنوع جغرافیایی و زیبایی های طبعی با جشن ها و فرهنگ جامعه ی میزبان بیشتر آشنا شوند.

 

امیدوارم که در مورد جشن با شکوه بیلندانه اطلاعات مفیدی را به دست آورده باشید و روزی در این جشن شرکت کنید.

 

 

همچنین به شما پیشنهاد می شود که مقالات زیر را مطالعه نمائید.

عسل سردشت

چشمه کانی گراوان

شهر سردشت

Rezhna@Grawan@MainAccountUserName

دیدگاه کاربران ...

 1. توسط fereshtehyari

  عالی مچکر از شما

 2. توسط سارا صادقی

  خیلی جالب بود. مرسی از توضیحاتتون

 3. توسط علیرضا

  مرسی از مقاله خوبتون

 4. لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات

مشاهده تمام محصولات