شهر سردشت
شهر سردشت
4.6 (91.11%) 9 vote[s]

شهر سردشت
۴٫۶ (۹۱٫۱۱%) ۹ vote[s]

سردشت و اکوتورسیم

اگر به سایت های معتبر گردشگری نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که کمتر سایت داخلی پیدا میشود که به صورت مفصل به زیبایی ها و جاذبه های گردشگری و تشویق گردشگران برای سفر به سردشت نپرداخته باشد. من که سه سال به عنوان فعال گردشگری همکاری بومگردی های سردشت مشغول به فعالیت گردشگری هستم میخوام جواب پرسش خیلی از مخاطبان که چرا سردشت تا این حد مورد توجه فعالیت ها وپیج های گردشگری می باشد قبل از اینکه بخواهم به این پرسش پاسخ دهم میخوام میخواهم به صورت خلاصه به معرفی سردشت سر سبز، نگین گردشگری غرب کشور بپردازم : سردشت از شهرهای مرزی استان آذربایجان غربی در جنوب این استان واقع گردیده است .

سردشت به جهت مرز مشترک ۱۰۰ کیلومتر ی با کردستان عراق پتانسیل گردشگری مرزی را هم دارا ست .

سردشت در دامنه کوه گرده سور قرار دارد که از شمال با پیرانشهر (۹۰کیلومتری ) ، از شمال شرق با مهاباد (۱۲۰کیلومتر ی)از شرق با بوکان (۱۰۵کیلومتری )و از جنوب شرقی با بانه ( ۶۰ کیلومتری )در استان کردستان همسایه است برخی عقیده دارند نام سردشت از زرتشت گرفته شده که بعد از اسلام به سردشت تغییر کرده است .

تصویر شهر سردشت

اما چرا سردشت ؟

از لحاظ جاذبه های طبیعی بسیار غنی می باشد .

آبشار شلماش معروف ترین جاذبه هایی گردشگری سردشت که به آبشار پلکانی معروف است ، سه آبشار را در خود جای داده است که در سال های اخیر مورد توجه سیل عظیم گردشگران قرار گرفته است ، این آبشار که رایگان است و صرفاً هزینه پارک خودرو دریافت میشود . در فصل های بهار وتابستان بهترین زمان سفر به این آبشار دلرباست و امکان بازدید از آن بصورت  ۲۴ ساعت همیشگی است فاصله سردشت تا آبشار ۱۱ کیلومتر که کل مسیر را جنگل های بلوط پیج های زیبا دلربایی میکند شلماش در زبان کردی به معنا تخته سنگ بسیار بزرگ است .

چشمه آب معدنی گراوان :

گراوان در ۱۲ کیلومتری سردشت ، پس از آبشار شلماش از پر بازدیدترین جاذبه ای گردشگری سردشت محسوب میشود .آب گازدار این چشمه پس از جوشیدن از دل زمین توده ی مخروطی شکل آهکی رنگارنگ ۲۰ متری را به وجود آورده است . جنگل های بلوط وتپه های سبز ؛ پس زمینه ی سفر زیبایی به گراوان داده است که در فصل های بهار و تابستان مهمترین زمان بازدید از این چشمه زیبا و کم نظیر است . البته دیدن این ساز ، در زمستان نیز خالی از لطف نیست چون درصورت بارش برف سفید پوش جلوه خاص و زیبایی دارد کانی در زبان کردی “به معنای چشمه ” و گراوان به معنی آب سنگین است مسیر رسیدن به کانی گراوان بعد از عبور شهرستانی ربط با این شهر دو کیلومتر فاصله دارد در حدود ۵۰۰ متر پیاده روی دارد .

منطقه گردشگری آلان :

یکی از سزسبزترین جاهای سردشت که در ۱۳ کیلومتری سردشت واقع گردیده  که در نزدیکی روستای رزگه ، آبشار رزگه زیباست و خود نمایی می کند در منطقه گردشگری آلان روستای بیطوش که با اقلیم کردستان و شهر سلیمانیه هم مرز است با درختان انار ، انجیر و گلابی  وحشی جذابیت های خاص خود را دارا می باشد .

منطقه میر آباد که بین سردشت وپیرانشهر قرار دارد با جنگل های انبوه بلوط و مازوج وتاکستانهای انگور سیاه زیبای های خاص خود را دارد .

روستای موسالان :

قطب تولید انگور سیاه سردشت می باشد علاوه بر اینکه که یکی از روستای های زیبای منطقه می باشد در زمان برداشت انگور سیاه نیز مورد توجه گردشگران قرار گرفته است .

روستای بیوران :

این روستا که روستای مرزی و با مرزکلیه فاصله چندانی ندارد و بسیار سرسبز و خوش آب و هواست به علاوه حضور بانوان کار آفرین در زمینه پخت کلانه ، کولیره  و نان محلی جاذبه گردشگری غذایی محسوب می شود و این روستای را به یکی از روستای پر رونق منطقه سردشت تبدیل کرده است .

روستای نیشکولان :

با فرهنگ غنی و دامداری مردم که سابقه ی حضور عزیزمان مکری در این روستا و همچنین وجود قبرستان مسیحیان درون روستا همراه طبیعت سبز خوش میهمان نواز و عاشق موسیقی سنتی ، برگزاری چشنواره  غذاهای محلی در این روستا موقعیت خاص به این روستای سردشت دارد مضاف بر اینکه وجود سردخانه پنیر محلی در دل کوه که بالغ بر ۳۰ تن ظرفیت نگهداری پنیر مرغوب را دارد به جاذبه های طبیعی این منطقه از سردشت افزوده است .

روستای سیسر:

که روستای پلکانی و مجاور روستای نستان می باشد جشن نوروزی به صورت اصیل و فولکور با مراسم بسیار و ماندنی در روستا برگزار می کنند که آخرین بار برگزاری مراسم سال ۹۸ با استقبال کم نظیر مردم از کل کشور مواجه شد که این امر نیز از جاذبه های فرهنگی این روستای سردشت محسوب می شود در نزدیکی روستا دامدارای و حضور گله های بز نیز بسیار مورد توجه عکاسان و گردشگران است .

منطقه سبز خدر آوه :

این منطقه که به بیشتر به پرورش ماهی بزرگ معروف است به جهت برخورداری از جنگل انبوه عبور رودخانه از وسط جنگل و آسانی راه عبور مکانی کمتر شناخته شده ولی دلپذیر و خوشایند برای جنگل نوردی گردشگران محسوب می شود که این منطقه از سردشت نیز در سالهای اخیر مورد توجه گردشگران قرار گرفته است .

جاذبه های تاریخی سردشت :

۱- پل قلا تاسیان ، این پل که از نامش پیداست اصل نام آن پل رسیدن قلات ساسانیان بوده است از آنجا که در بنای آن از ساروجاستفاده گردیده که مصالح مربوط به دوران ساسانی می باشد یکی از دلایل قدیمی بودن این پل متعلق آن به دوران ساسانی است برای رسیدن به این پل از روستای زیبای مینی آباد عبور کرده که جاری بودن رودخانه زاب و جنگلهای اطراف به دیدنی بودن این پل افزوده است .

۲– حمام تاریخی سردشت :

در فهرست آثار ملی ثبت شده متعلق به دوران قاجار که چند سالی است که باسازی شده است وتا بیست سال قبل از این حمام برای استعمام استفاده می شده است

۳- بازارهای مرزی سردشت :

سردشت دارای سه بازارچه مرزی در مناطق قاسم رش ، کیله ، و بیژوه و اشکان می باشد که از طریق این بازارچه ها کالا های خارجی به بازارچه های شهرهای مجاور صادر شده است .

۴- غذاهای محلی سردشت :

از غذاهای محلی سردشت آش دوغ ، ترخینه ، بربسیل ، ماشینه ، دولمه لوشه  قاورمه و خورشت کوردی است که توصیه می شود در سفر به سردشت از خوردن غذاهای محلی توصیه میشود که سفر شما را ماندگار کند .

کلانه یا به قولی پیتزا کردی یکی دیگر از غذاهای محلی سردشت است که با دوغ محلی میل می شود و مورد توجه و استقبال بیشتر گردشگران قرار گرفته است ، کلانه ترکیبی از نان ، روغن حیوانی و سبزی محلی است .

سوغات سردشت :

سردشت با وجود اینکه قطب تولید انگور سیاه و سماق و عسل طبیعی گلابی وحشی انجیر و زالزالک میباشد به جهت آنکه به صورت آنلاین بسته سازی شده است و همچنین در خصوص بسته بندی فعالیت چندانی نشده است .

به جایگاهی که استحقاق آن را دارد نرسیده است امید است با فعالیت این سایت و دیگر سایتهای مشابه زمینه فروش محصولات محلی فراهم شود .

انگور سیاه سردشت یکی از قطب های مهم تولید انگور سیاه در استان است که سالانه نزدیک به ۳۰ هزار تن انگور سیاه از تاکستانهای سردشت برداشت میشود از انگور مویز، خوشاب تولید میشود و از آن هسته نیز ۵ هزار هکتار از زمینهای سردشت تاکستان انگور خاک مرغوب زاگرس و نزدیکی به جنگل های بلوط تاثیر زیادی در مرغوبیت بالای انگور سیاه دارد .

سماق سردشت :

یکی از محصولات کاملاً دیمی که به صورت وحشی از دل مزارع جنگلی سردشت وبدون استفاده از کود شیمیایی تولید میشود مصرف سماق سردشت سماق که از سماق تولید می شود برای بیماران دیابتی مفید است و همچنین مصرف کباب با سماق باعث می شود که چربی مضر کباب جذب بدن نشود سماق سردشت قهوه ای رنگ است و برداشت سالانه حدود ۶۰۰ تن سماق قطب تولید سماق وجود درختان بلوط و ما زوج خاک و هوای مساعد برای کشت این محصول گرانبها در سردشت است .

یکی از کارهایی که در این راستای می تواند به حمایت از تولید سماق و کشاورز بینجامد فرهنگ سازی ، بسته بندی زیبا و بهداشتی می باشد اگر به دیار سردشت سفر کردید حتماً کباب یا سماق فراوان میل کنید و در حد سفر خودبه عنوان سوغات همراه خود ببرید .

عسل طبیعی سردشت :

سردشت به جهت درخت کوهستانی بودن و آب و هوای معتدل و وجود گلهای متنوع از بابونه ، گشنیز ، ریحان ، بلوط شوید ، آویشن ، گون یونجه  منطقه ای مناسبی برای تولید عسل طبیعی می باشد گیاه گون که در ارتفاعات بلند و آب و هوای پاک هم رشد و نمومی کند گل این گیاه برای تولید عسل طبیعی بسیار مناسب و عسل خوش بویی به دست می آید.

می آید و برای اطمینان از طبیعی بودن آن صحت  کیفیت آن در آزمایشگاه تایید شده است قصد داریم امکانات خرید عسل را به صورت آنلاین را برای شما عزیزان فراهم کنیم تا بتوانید از عسل ارگانیک و خوش و خوشمزه ی سردشت بهرمند شوید .

مویز :

مویز که از انگور سیاه به دست می آید خاصیت های فراوانی دارد و سردشت به جهت اینکه قطب تولید انگور مرغوب ، با کیفیت دیمی است بهترین مویز در سردشت به دست می آید جالب تر اینکه در تولید مویز از روشهای شیمیایی استفاده نمی کنند و به صورت سنتی که از نیاکان مردم سردشت به یادگار مانده مویز طبیعی و ارگانیک به وجود می آید مویز در جوانی پوست ، تقویت استخوان ، درمان ریزش مو ، جلوگیری از سفید شدن مو، درمان کم خونی ،کاهش کلسترول بد ، کنترل فشار خون، کنترل گرسنگی ، جلوگیری از پوسیدگی دندان ، پاکسازی دستگاه گوارش ،تقویت قوای جنسی و افزایش اسپرم ، کاهش تب تقویت چشم ، هضم غذا ، کاهش وزن ، تامین ویتامین ث ، و ب مفید بودن برای زنان باردار از مزایا وفواید کم نظیر مویز است .هرچند تولیدات و محصولات بیشتری برای معرض و فروش به شما عزیزان وجود دارد ولی فعلاً به این موارد بسنده می کنیم امیدواریم بتوانیم شما را به خرید ومصرف تولیدات ارگانیک برسانیم .

 

همچنین اگر علاقه کند به مطالعه کردن مقالات بیشتر دارید می توانید، روی این لینک کلیک کنید.

 

Farugh Abdulazade

دیدگاه کاربران ...

  1. […] سردشت و نقش آن در توسعه ی اکوتوریسم […]

  2. لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات

مشاهده تمام محصولات